Co to jest chrząstka nasadowa – definicja

Chrząstki nasadowe kości RTG

Chrząstka nasadowa – jest to tkanka chrzęstna występująca na końcach rosnących kości, która umożliwia wzrost kości długich (na długość, szerokość).  W każdej kości długiej znajdują się zwykle dwie takie chrząstki (między nasadą a trzonem).

 

Kości długie – czym są?

  • udo (kość udowa)
  • dolne części nóg (kość piszczelowa, strzałkowa)
  • ramię (kość promieniowa, łokciowa)
  • kości w dłoniach i stopach

 

Co robi płytka wzrostowa?

Chrząstki nasadowe kości RTG

Płytki wzrostowe (chrząstki nasadowe) – są to szkliste, elastyczne tkanki o galaretowatej konsystencji, występujące u dzieci i nastolatków, powodujące tworzenie nowej tkanki kostnej. Płytki wzrostowe umożliwiają po prostu wzrost kości. W procesie kostnienia śródchrzęstnego przy nasadach pojawiają się nowe punkty kostnienia. Utworzona chrząstka jest zwapniana, degradowana i zastępowana przez tkankę kostną. Po skończeniu etapu wzrostu, trzony kości stopniowo łączą się z nasadami, które później ulegają zwapnieniu- powstaje zbita kość. Wzrost wtedy naturalnie zatrzymuje się, a ilość hormonu wzrostu maleje z wiekiem. Kiedy kości przestały rosnąć, mówimy, że nasady „zamknęły się”. Zanik chrząstki nasadowej pozostawia ślad nazywamy „linią nasadową„.

 

Kiedy zamykają się nasady kości?

Nasady kości zwykle zamykają się pod koniec okresu dojrzewania nastolatków. Wiek kostnienia jest indywidualny i może okazać się wyższy niż statystyczny. Średnio u dziewcząt jest to zwykle 13-15 lat, a u chłopców 15–17 lat. Po zamknięciu nasad, kości długie nie rosną, co widać u dorosłych (chorych na akromegalię) z podwyższonym hormonem wzrostu.

 

Jakie są urazy płytek wzrostu?

Niewielkie obciążenia przyspieszają wzrost chrząstki stawowej, a zbyt duże powodują złamania zmęczeniowe i zwyrodnienie stawu.

Złamania

Płytka wzrostowa jest słabsza niż twarda kość. U dzieci i nastolatków jest możliwe powstawanie urazów takich, jak złamania płytki wzrostowej (przerwa w płytce wzrostu).

Przeciążenie

Urazy spowodowane przeciążeniem mogą wpływać na płytkę wzrostu u dzieci i nastolatków. Są skutkiem powtarzania tego samego ruchu w kółko np. u młodych sportowców.

Oceń wpis

Średnia oen 5 / 5. Ilość ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń artykuł!